Някои тестове помагат да се открият специфични видове рак, преди да се появят признаци или симптоми с цел превенция. Това се нарича скрининг. Основните цели на скрининга на рак са:
- Намаляване броя на хората, които умират от болестта или изобщо предотвратяване на смъртните случаи от рак
- Намаляване броя на хората, които развиват болестта
Видове скрининг тестове
Всеки тип рак има свои собствени скринингови тестове. Понастоящем някои видове рак нямат ефективен скрининг метод. Разработването на нови скринингови тестове за рак е област на активни изследвания.
Рак на гърдата
- Мамография. Мамографията е вид рентгенова снимка, специално създадена за оглед на гърдата. Изображенията, получени чрез мамография, могат да покажат тумори или нередности в гърдите. Тези изображения се наричат мамографии.
- Клиничен преглед на гърдата. Медицински специалист проверяват и могат да открият всякакви промени в размера или формата на гърдата. Изследващият също така гледа за промени в кожата на гърдите и зърната.
- Самоизследване на гърдата. По време на този тип жената търси и усеща промени в собствените си гърди. Ако забележи някакви промени, трябва да отиде на лекар.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). ЯМР не се използва редовно за скрининг на рак на гърдата. Но може да е полезен за жени с по-висок риск от рак на гърдата, такива с плътни гърди или когато се установи бучка по време на преглед на гърдата.
Рак на маточната шийка
- Тестване за човешки папиломен вирус (HPV). Клетките се остъргват от външната страна на маточната шийка на жената. Тези клетки се тестват за специфични щамове на HPV. Някои щамове на HPV са по-силно свързани с повишен риск от рак на маточната шийка. Този тест може да се направи самостоятелно или да се комбинира с ПАП тест (виж по-долу). Тест за HPV може да се направи и върху проба от клетки от влагалището на жената, които тя може да събере сама.
- ПАП тест. Този тест използва също клетки от външната страна на маточната шийка на жената. След това патологът идентифицира всички предракови или ракови клетки. ПАП тест може да се комбинира с HPV тестване.
Колоректален рак
- Колоноскопия. По време на тази процедура лекарят вкарва гъвкава, осветена тръба, наречена колоноскоп, в ректума. Лекарят е в състояние да провери цялото дебело черво за полипи или рак.
- Сигмоидоскопия. Лекарят използва гъвкава, осветена тръба, наречена сигмоидоскоп, за да провери долната част на дебелото черво за полипи и рак. Лекарят не може да провери горната част на дебелото черво с този тест.
- Тест за фекална окултна кръв (FOBT). Този тест открива кръв в изпражненият, което може да е признак на полипи или рак. Има два вида FOBT: гваяк и имунохимичен.
- Двойно контрастна бариева клизма. Това е рентгенова снимка на дебелото черво и ректума. Бариевата клизма помага на очертанията на дебелото черво и ректума да се открояват на рентгеновите лъчи. Лекарите използват този тест за скрининг на хора, които не могат да направят колоноскопия.
- ДНК тестове на изпражненията. Този тест анализира ДНК от проба на изпражненията на човек, за да търси рак. Той използва ДНК промени, открити в полипи и ракови заболявания, за да помогне на лекаря да реши дали е необходима колоноскопия.
Рак на главата и шията
Общ здравен скрининг. Лекарят търси отклонения в носа, устата и гърлото и усеща бучки на врата. Редовните стоматологични прегледи също са важни за скрининг на рак на главата и шията.
Рак на белия дроб
Сканиране с ниска доза спирална или спирална компютърна томография (CT или CAT). CT сканира с рентгенови лъчи вътрешността на тялото от различни ъгли. След това компютърът комбинира тези изображения в подробно, триизмерно изображение, което показва всякакви аномалии или тумори.
Рак на простатата
- Дигитално ректално изследване (DRE). DRE е тест, при който лекарят вкарва смазан в ръкавица пръст в ректума на мъжа и опипва повърхността на простатата за всякакви нередности.
- Тест за специфичен за простатата антиген (PSA). Този кръвен тест измерва нивото на вещество, наречено PSA. PSA обикновено се открива при по-високи от нормалните нива при мъже с рак на простатата. Но високото ниво на PSA може също да е признак за състояния, които не са ракови.
Рак на кожата
- Пълна проверка на кожата. Лекар проверява кожата за признаци на рак на кожата.
- Самоизследване на кожата. Хората изследват цялото си тяло в огледало за признаци на рак на кожата. Често помага друг човек да провери скалпа и задната част на врата.
- Дермоскопия. Лекарят използва преносимо устройство, за да оцени размера, формата и моделите на пигментация на кожните лезии. Дермоскопията обикновено се използва за ранно откриване на меланом.
Рискове от скрининг на рак
Скрининговите тестове могат да помогнат на лекарите да открият рак на по-ранен, по-лечим етап. Това може да помогне за подобряване на оцеляването. Но скринингът за рак също има редица рискове. Тези рискове включват:
- Свръхдиагностика. Скрининговите тестове могат да открият бавно растящи ракови заболявания, които не биха причинили вреда по време на живота на човека. В резултат на това някои хора могат да получат потенциално вредно, болезнено, стресиращо и/или скъпо лечение, от което не са се нуждаели.
- Фалшиви положителни резултати. Понякога скрининговият тест предполага, че човек има рак, когато не го има.
- Повишено тестване. Лекарите могат да проведат допълнителни тестове, от които човек може да не се нуждае поради свръхдиагностика и фалшиви положителни резултати. Тези тестове могат да бъдат физически инвазивни, скъпи и могат да причинят ненужен стрес и безпокойство.
- Фалшиво успокоение. Понякога скрининговият тест предполага, че човек няма рак, когато всъщност го има. В резултат на това човек може да не получи лечението, от което се нуждае.
Препоръки за скрининг
Редица организации предоставят насоки за скрининговите тестове за рак. Понякога тези насоки предполагат различни неща. Препоръките варират в зависимост от:
- За кой тип рак хората трябва да бъдат изследвани
- Кои тестове трябва да се използват за скрининг за определен вид рак
- Скрининг на каква възраст трябва да започне и да завърши
- Колко често трябва да се правят скринингови тестове
- Какво се случва, ако скринингът покаже положителни резултати
Говорете с Вашия лекар за личния си риск от развитие на рак. Заедно можете да решите подходящ график за скрининг въз основа на вашата възраст и лична и семейна медицинска история.
Източници: cancer.net