Ракът или лечението на рак може да доведе до получаване на лимфедем. Тук ще отговорим на едни от най-често задаваните въпроси за лимфедема.
Какво е лимфедем?
Лимфедем е подуване, дължащо се на натрупване на лимфна течност в тялото. Лимфните възли действат като дренаж в нашето тяло. Ако дренажът е запушен, течността не може да се оттича.
Обикновено се получава в ръцете или краката, но може да се появи и в други части на тялото. Лимфната течност е част от лимфната система, която носи течност и бели кръвни клетки, които помагат в борбата с инфекциите в тялото. Това подуване може да се развива бързо или може да се развива бавно в продължение на месеци и понякога е част от страничните ефекти, появяващи се по време на лечение на рак.
Причини за поява на лимфедем
Лимфедем може да се появи при появата на рак или в следствие на лечение на рак.
- Понякога раковият тумор може да стане достатъчно голям, за да блокира лимфната система.
- Хирургията за отстраняване на рак може също да премахне лимфните възли или някои от съдовете, които пренасят лимфната течност. Това може да доведе до натрупване на течност в околните тъкани.
- Радиационното лечение може да увреди лимфните съдове, което води до твърде много лимфна течност в тъканите.
Може ли лимфедема да бъде избегнат?
Преди да Ви насрочат операция или лъчева терапия за лечение на рак, попитайте Вашия лекар какво може да се направи, за да се намали вероятността да получите лимфедем.
Какви са симптомите на лимфедем?
Симптомите могат да бъдат следните:
- В началото по Вашата ръка, крак или друга част от тялото Ви, има малко подуване, но с времето се увеличава.
- Чувствате кожата в тази област опъната и понякога имате усещане за изтръпване.
- Ръката или кракът с лимфедем се усещат тежки.
- Дрехите и бижутата прилягат по-плътно на засегнатата област.
- Кожата изглежда по-дебела или по-твърда.
Ако забележите някакво подуване след лечение на рак, говорете с Вашия лекар какво го причинява и как най-добре да го лекувате.
Диагностициране на лимфедем
Първо, Вашият лекар ще Ви прегледа и ще Ви попита кога за първи път сте забелязали проблема. Ако ръката или кракът Ви са подути, лекарят Ви ще ги измери, за да ги сравни с другата Ви ръка или крак. Обикновено, ако подутата ви ръка или крак е с 2 см (около 4/5 от инча) по-голяма от другата ви ръка или крак, имате лимфедем.
Вашият лекар може също да предложи други тестове, за да разбере дали имате лимфедем и ако да, какво го причинява. Лимфосцинтиграфията е тест, който използва радиоактивен материал, за да види дали лимфните съдове са блокирани. Компютърната томография (КТ) и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) могат да направят снимки на подутата област, за да разберат защо лимфните съдове са блокирани.
Как се третира лимфедем?
За сега няма дългосрочно лечение за лимфедема. Третирането му е фокусирано по-скоро върху облекчаване на симптомите, намаляване на оттока и превентиране на по-сериозни състояния в негово следствие. Начините за третиране са:
- Упражнения. Раздвижването на подутата ръка или крак може да помогне на лимфната течност да се оттича, като по този начин намали отока.
- Компресивен ръкав или чорап. Тази дреха приляга плътно върху подутата ръка или крак, като помага на лимфната течност да изтича.
- Терапия с масаж. Специален вид масаж, наречен ръчен лимфен дренаж, може да помогне за изтласкването на лимфната течност от подутата част на тялото.
- Пневматична помпа. Машина надува ръкав, който се поставя върху подутата ръка или крак, като помага на лимфната течност да изтече.
- Сваляне на тегло. При пациенти с наднормено тегло, лимфедемът, свързан с рак на гърдата, може да се подобри със загуба на тегло.
- Хирургия. Ако лимфедемът е тежък, Вашият лекар може да Ви предложи операция. Предлагат се няколко опции: липосукция, лимфатиковенозна анастомоза (наричана още лимфовенозна байпас), трансплантиране на лимфен възел и кожни присадки.
- Лечение на рак. Ако тумор е причината за лимфедем, чрез излекуване на рака, лимфедема се се излекува също.
Съвети при живот с лимфедем
Ключови неща за контролиране на лимфедема са предотвратяването на инфекции и позволяването на течностите в тялото да текат през подутата област.
Предотвратяване на инфекции
- Поддържайте кожата си чиста и използвайте лосион за тяло, за да я поддържате влажна и хидратирана.
- Ако получите малко порязване, почистете го веднага и нанесете антибактериален мехлем и превръзка.
- Не поставяйте пробождания с игла (при ваксини или кръвни изследвания) в подутата област.
Позволете на кръвта и лимфната течност да текат свободно
- Не носете тесни дрехи или бижута.
- Ако имате лимфедем на едната ръка, измервайте кръвното си налягане и взимайте кръв от другата ръка.
- Ако ръката или кракът ви са подути, повдигайте ги над сърцето си, когато е възможно.
Източник: www.cdc.gov