Май месец е месец на осведомеността за рак на кожата, а и точно през този месец слънцето започва да става по-силно. За това е подходящо време да научите за трите основни типа и какво можете да направите, за да поддържате здравето си.
Ракът на кожата е най-често срещаният вид рак, според Американското раково дружество, а повечето негови разновидности са предотвратими.
Трите основни типа рак на кожата са:
- Базалноклетъчен карцином: Базалноклетъчният карцином започва в базалните клетки – вид клетка в кожата, която произвежда нови кожни клетки, докато старите умират. Базалноклетъчният карцином често се проявява като промяна в кожата, като например израстък или рана, която не заздравява, или леко прозрачна подутина по кожата.
- Плоскоклетъчен карцином: Плоскоклетъчният карцином е често срещана форма, която се развива в плоските клетки, които изграждат средния и външния слой на кожата. Признаците и симптомите на плоскоклетъчен карцином на кожата включват твърд, червен възел или плоска рана с люспеста коричка. Признак може да е и нова възпалена или повдигната област върху стар белег или язва.
- Меланом: Докато меланомът представлява само около 1% от рака на кожата, той причинява повечето смъртни случаи вследствие на това заболяване. Така твърдят от Американското дружество за борба с рака. Меланомите се развиват в клетките, които произвеждат меланин – пигментът, който придава цвета на кожата. Първият признак на меланом често е бенка, която променя размера, формата или цвета си.
Очите също имат клетки, произвеждащи меланин, и могат да развият меланоми. Наричат се очни меланоми. Най-често се образува в частта на окото, която не може да се види в огледало, което затруднява откриването му.
Рак на кожата се развива предимно върху участъци от изложена на слънце кожа, включително скалпа, лицето, устните, ушите, шията, гърдите, ръцете и краката.
Може да се образува и в области, които рядко виждат дневната светлина, включително дланите и стъпалата на краката ви, под ноктите на ръцете или краката и в гениталната област.
Ракът на кожата засяга хора с всякакъв тон на кожата, включително тези с по-тъмен тен. Въпреки това, наличието на по-малко пигмент в кожата ви осигурява по-малко защита от вредното UV лъчение. При хора с руса или рижава коса и светли очи, които лесно получават лунички или слънчево изгаряне, е много по-вероятно да развият рак на кожата, отколкото човек с по-тъмна кожа.
Можете да намалите риска от рак на кожата, като ограничите или избягвате излагането на ултравиолетова или UV радиация по следните начини:
- Избягвайки слънцето през средата на деня, когато то грее най-силно.
- Използвайки слънцезащитен крем през цялата година.
- Носейки защитно облекло.
- Избягвайки солариумите.
- Като бъдете наясно със слънцечувствителните лекарства.
- Като проверявате редовно кожата си и се консултирате с лекаря си при наличие на промени в здравия и вид.
Източник: https://medicalxpress.com/